يکشنبه 1400/9/14 - 22 : 12

معرفی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

نظام جمهوری اسلامی به مثابه نظامی كه نتیجه نهضتی بزرگ واسلامی است، از ذخایر معنوی ممتازی برخوردار است كه حفظ آنها می تواند ضامن سلامت وتداوم اقتدار ملی نظام به شمار آید. "نماز جمعه" یكی از همان توشه های معنوی بی نظیر است كه به مثابه "حصار معنوی و ایمانی كشور و ملت" می تواند به پیشبرد تفاهم اجتماعی منجر گردد و حفظ وفاداری مردم به انقلاب و ارزشهای ملی و دینی را در پی داشته باشد. "نماز جمعه" به عنوان یكی از اجتماعات عمومی بسیار مهم و تاثیرگذار در تعامل افكار عمومی با مسائل سیاسی، اجتماعی و دینی دارای ظرفیتهای بسیار بالایی است كه می تواند به ساماندهی كلیه گرایشهای سیاسی و فرهنگی بپردازد و باید تاكید داشت در سایه كارآمدی نهاد نماز جمعه است كه می توان به صیانت از تفكر دینی حاكم پرداخت.

 "نماز جمعه" به عنوان تریبون رسمی نظام جهوری اسلامی، كنگره بزرگ هفتگی است كه در بیش از 880 نقطه كشور بر پا می شود و نماد حضور ملت و نماینده افكار عمومی به حساب می آید. "نماز جمعه" نمایش ایمان و وحدت عمومی مومنان درسراسر كشور است و از نظر سیاسی و اجتماعی، یك نهاد پرقدرت با ظرفیتهای بسیار مهم و بی بدیل می باشد. "نماز جمعه" یكی از ابزارهای مهم و تعیین كننده در حفظ و صیانت از هویت دینی و روحیات انقلابی ملت ما نیز هست، چرا كه از این فرصت هفتگی می توان جهت فرهنگ سازی و اشاعه ارزشهای نظام دینی بهره گیری كرد. "نماز جمعه" عامل بسیار مهمی برای تقویت تفاهم اجتماعی است زیرا شركت كنندگان آن عبارتند از مردان و زنان مومنی كه به این پایگاه معنوی وارد می شوند و ذكر خدا و تقوای الهی را تمرین می كنند. "نماز جمعه" فضای جامعه اسلامی را فضای معنوی و الهی می كند و از این طریق ذهن و ضمیر افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و با چنین فضا سازی ، زمینه را برای رشد وترویج معارف دینی و سالم سازی روح و روان عمومی مردم فراهم می كند. "اقامه نماز" را نشانه حكومت صالحان دانسته اند و در این بین "نماز جمعه" از آن حیث كه تجلی سیاست اسلامی است مورد توجه دقیق و مشخص بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی قرار داشت. برهمین اساس بود كه به فاصله اندكی پس از برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی، با حكم حضرت امام (ره) ، اولین نماز جمعه در 5 مرداد 1358 به امامت مرحوم آیت الله طالقانی(رض) اقامه گردید. 

به دنبال انجام پرشكوه این فریضه در مركز، شهرهای دیگر كشور نیز متقاضی برپایی نمازجمعه و تعیین امام جمعه برای مناطق خویش شدند. از همان سالها بود كه با افزایش تعداد ائمه جمعه در سراسر كشور، ضرورت وجود مركزی برای ساماندهی و پیگیری مسائل مربوط به نماز جمعه احساس  شد كه با ابتكار و پیشنهاد حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)، امام راحل در حکمی (29 مرداد 63) 7 تن از چهره های مورد وثوق را "مأمور به تدوین آیین نامه و رسیدگی به امور ائمه محترم جمعه نمودند." بر این اساس دبیرخانه ای در قم با عنوان دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه سراسر کشور تأسیس شد. 

بعد از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و جانشینی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) بعنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران؛ در تاریخ 7 بهمن 1368 معظم له در حکمی اعضای شورای دبیرخانه ی مرکزی ائمه جمعه سراسر کشور و همچنین اعضای هیئت اجرائی آن را منصوب کردند. و وظیفی اصلی حضرات آقایان را "تقسیم و تعیین شرح وظیفه ی هر یک از اعضا و با کمک حضرات ائمه جمعه ی محترم، فریضه ی بزرگ نماز جمعه را برای مردم، هرچه مفید تر و پُربارتر فرمایند" مقرر نمودند. 

بعد از گذشت 3 سال و در تاریخ 22 اسفند 1371 با حکم مقام معظم رهبری اعضای جدید شورای مرکزی ائمه جمعه سراسر کشور که پیشتر دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه نامیده می شد، منصوب شدند و ریاست آن به مرحوم حجت الاسلام و المسلمین رسولی محلاتی سپرده شد. و مأموریت این شورا "مرجع تصویب نصب و عزل ائمه جمعه و داوری در باب شکایات" تعیین شد. در ابتدای همین دوره دفتر مرکزی نهاد نمازجمعه از قم به تهران منتقل شد. 

در 20 اردیبهشت 1375 با حکم امام خامنه ای انتصاب اعضای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ابلاغ و طبق پیشنهاد اعضاء محترم شورا و موافقت معظم له "احکام نصب ائمه جمعه بر حسب مقتضیات زمان و مکان از سه سال تا پنج سال" تعیین گردید.

با پایان یافتن دوره ی مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین مرحوم رسولی محلاتی (ره) و کناره گیری ایشان؛ در تاریخ 10 خرداد 1379، با حکم حضرت آیت الله خامنه ای، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی بعنوان رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب و اعضاء جدید شورای سیاستگذاری ائمه جمعه مشخص شدند. در این حکم تاکید می شود که "ریاست و اعضای محترم شورا با درایت و کاردانی و ابتکار، زمینه های استفاده صحیح و کامل از ظرفیت عظیم نمازجمعه را فراهم آورند و این پایگاه والای دینی را که باید برتر از خطوط سیاسی و جهت گیری های جناحی عمل کند را به موقعیت شایسته خود نزدیک سازند." 

بعد از 17 سال با پایان یافتن دوران مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، مقام معظم رهبری در حکمی (16 دی ماه 1396)، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری را که از سال 1379 از اعضای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بودند به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند. و انتظار خود را از دوره جدید "ادامه و تکمیل فعالیت های گذشته و افزودن کیفیت در آن و بهره گیری از نظرات شورا همچنین افزودن بر شکوفائی و تأثیرگذاری این نهاد مبارک رحمانی" مطرح کردند.

در پایان ضمن تجدید بیعت با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و ادای احترام به شهداء گرانقدر انقلاب اسلامی به ویژه شهدای محراب،  امیدواریم بتوانیم با همت و تلاش سربازان مقام معظم رهبری در نهاد نماز جمعه، رضایت حضرت امام عصر (عج) را جلب نمائیم.